ІРПІНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ ТА ПРАВА

Чорнобиль: трагедія, подвиг, пам`ять

Кожного року 26 квітня ми відзначаємо річницю Чорнобильської трагедії, річницю, яка не терпить фальші, показухи, надуманості. Це день, який назавжди змінив історію Чорнобильської АЕС. День, який сколихнув увесь світ та змінив ставлення до використання мирного атома. День, який змінив долі сотень тисяч людей.

Саме з цього дня в життя мільйонів людей увійшли слова – радіація, зона, ліквідатор, відселення. Більше 8 мільйонів мешканців України, Білорусії, Росії зазнали радіоактивного опромінення. 76 міст і сіл потрапили в зону відчуження, тисячі гектарів землі стали непридатними для сільськогосподарського використання. Жити на цій території не можна буде ще 300-400 років. Все це – Чорнобиль, який забрав життя багатьох тисяч людей, в т.ч. дітей.

Це проблема, що торкнулась майже кожної української сім’ї та всього світу. А ще – аварія на ЧАЕС світовим співтовариством визнана найбільшою техногенною катастрофою в історії людства. Значна частина ліквідаторів аварії вже пішла з життя, багато з них борються з тяжкими хворобами, спричиненими в першу чергу радіацією. Честь і слава їм. Сподіваємося, що їхній подвиг не буде забутий нащадками, а нинішнє покоління зробить належні висновки щоб не допустити подібної трагедії. «Чорнобиль» – це слово, яке у кожного українця викликає сильні емоції, це мука і трагедія, це подвиг і безсилля, це пам’ять, це наш нестерпний біль.

 

 

Виставка книжковий кадр до річниці Чорнобильської аварії

Плохій С. М. Чорнобиль. Історія ядерної катастрофи / Сергій Плохій ; [пер. з англ.] – Харків : Фоліо, 2019. – 395 с. – (Великий науковий проект).

Вихід кожної книжки американського історика Сергія Плохія є знаковою подією не лише в українському, але й у Західному науковому середовищі. Цього разу директор Гарвардського українського наукового інституту присвятив свою працю Чорнобильській катастрофі. За цю книгу автор отримав найпрестижнішу британську літературну премію в жанрі нехудожньої літератури. За словами самого автора, ця публікація є першою історією чорнобильської катастрофи від вибуху аж до закриття станції в грудні 2000 р. Закінчується вона розповіддю про спорудження нового саркофагу над пошкодженим реактором у травні 2018 р.

Біль і тривоги Чорнобиля / [упоряд. Ю. В. Сафонов]. – Київ : Київська правда, 2006. – 288 с. : іл.

Книга «Біль і тривоги Чорнобиля» – колективна розповідь про найбільшу техногенну катастрофу в історії людства, з часу якої минуло вже три десятка літ. Автори, що були безпосередніми свідками і учасниками ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС, діляться своїми спогадами про тривожні для України й усього світу дні весни і літа 1986-го, розмірковують над долями чорнобильців, болючими проблемами відчуженої тридцятикілометрової зони і самої станції, розглядають і прогнозують розвиток ситуації навколо ЧАЕС. Їхня розповідь доповнена фотосюжетами про подолання наслідків Чорнобильської трагедії.

Трохим С. 1986. Чорнобильські хроніки : людський фактор, замовчування правди, зона відчуження, параліч майбутнього, мутація / С. Трохим.– Брустурів : Дискурсус, 2016 . – 224 с.

У книзі розповідається про те, як через об’єктиви телекамер українських журналістів світ дізнавався, що ж реально відбувалося в зоні відчуження. Автор не тільки торкається фактів з історії трагедії Чорнобиля. Він доводить, що ця масштабна катастрофа стала саме тією безповоротною подією в історії Радянської імперії, що призвела до її розпаду. Зоря Полин — прикінцевий акорд сумної мелодії, що передує остаточному фіналу. Далі — агонія величезної країни

Аккерман Г. Пройти крізь Чорнобиль / Г. Аккерман; гол. ред. С. Головко; пер. з фр. П. Таращука. – Київ : Либідь, 2018. – 168 с.

Книжка Галі Аккерман – це подорож письменника крізь драму Чорнобиля в різноманітних її людських, соціокультурних, професійних аспектах. Це проходження крізь очисний вогонь нового знання, трагічних відкриттів, крізь драму людських доль. Ця книжка також про Чорнобиль як про один з найстрашніших злочинів радянської системи. Незаперечна цінність видання і в тому, що це погляд людини з іншої культури, з інших культур – адже авторка суміщає в собі єврейську, російську і французьку культури, родинно пов’язана з Україною.

Алексієвич С. Чорнобильська молитва: хроніка майбутнього : роман : пер. с рос. / С. А. Алексієвич; пер. та післям. Оксани Забужко. – Київ : Комора, 2016.– 285 с.– (Nobel prize winner).

Майже у всіх рейтингах книг про Чорнобильську трагедію перше місце незмінно займає праця Алексієвич. Видно лауреатка Нобелівської премії зробила те, що раніше ніхто не робив, і зробила це надзвичайно якісно. “Чорнобилська молитва” – це художньо-документальний роман. Він промовляє тисячами голосів очевидців, потерпілих від трагедії, вимушених біженців із найближчих сіл, посадовців, які впливали на рішення в той час, та дітей-жертв радіації. Книжку переклала українською Оксана Забужко до 30-літньої річниці.

Загреба М. Пропустити Чорнобиль крізь серце : фотокнига / Михайло Загреба. – Київ : Спалах, 2002. – 120 с.

Ця фотокнига – данина пам’яті журналіста, ліквідатора, учасника історико культурної експедиції Мінчорнобиля України Михайла Загреби. Захоплива розповідь про мальовничий древній поліський край, убитий радіацією, примушує читача поглянути на Чорнобильську катастрофу не тільки як на техногенну, але й під іншим кутом зору – гуманітарним, і замислитись над тим, що ми втратили в історичному,

культурному, природничому та мистецькому значеннях: до аварії на Поліссі зберігалися, як ніде в Україні, найдавніші звичаї, традиції культури та побуту слов’ян. Правдиву, емоційну оповідь Михайла Загреби ілюструють його фотографії, – адже автор відомий як талановитий фотожурналіст.

Векленко О. Чорнобиль: етюди з натури = Chornobyl : Sketches from life : [кн. спогадів] / О.Векленко ; пер. англ. С. Орлова. – Харків : Фабула : Ранок, 2019. – 141 с.

Книжка спогадів учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, художника, професора Харківської державної академії дизайну і мистецтв Олега Векленка про його особисті відчуття,пережиті в період перебування в Чорнобилі в травні–червні 1986 року.Автор розказує, якимбуло повсякденне життя ліквідаторів у таборі неподалік станції, про примітивні засоби захисту і про те, що усвідомлення справжньої небезпеки прийшло набагато пізніше. Щирі історії про ті дні написані живою мовою і доповнені авторськими малюнками та фотографіями.

КНИГИ ПРО ЧОРНОБИЛЬ

Іван Драч “Чорнобильська мадонна” – поема про аварію на Чорнобильській АЕС. Євген Гуцало “Діти Чорнобиля” – розповіді про трагічне життя дітей, які постраждали внаслідок катастрофи.

Любов Ковалевська “Довгі руки біди: Розповіді” – оповідання української журналістки про трагедію на Чорнобильській станції.

Микола Луків “Сади цвітуть під небесами” – Добірка віршів про аварію на ЧАЕС. Володимир Матвієнко “Монолог у дорозі з Чорнобиля. Пекло” – вірші про Чорнобиль.

Надія Мельник “Рідні береги: Поезії та оповідання” – вірші, оповідання про Чорнобиль. Людмила Павленко “Невидима смерть” – повість розповідає про трагічні події Чорнобильської аварії.

Володимир Яворівський “Марія з полином в кінці століття” – роман написаний на основі кореспондентської роботи автора в тридцятикілометровій зоні під час аварії.

Вірина Л. “Тієї вогненної ночі: Чорнобильська оповідь”. В книжці розповідається про лейтенанта пожежної частини Володимира Правика, якому за подвиг під час ліквідації аварії на Чорнобильській АЕС посмертно надано звання Героя Радянського Союзу.

Возняк В. “Чорнобиль: події та уроки” – питання та відповіді. В довіднику подано відповіді на запитання, пов’язані з аварією на Чорнобильській АЕС. В основу відповідей покладені висновки урядової комісії, яка розслідувала наслідки аварії.

Гейл Р. “Останнє попередження: Спадщина Чорнобиля” – документальна повість. Повість присвячена ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і особистій участі американського вченого Гейла у лікуванні потерпілих.

Глазко В. “Популяційно-генетичні наслідки Чорнобиля”. Про наукові дослідження та генетичні наслідки Чорнобильської катастрофи.

Даєн Л. “Чорнобиль – трава гірка” – документальна повість. Ця повість про Героя Радянського Союзу, начальника воєнізованої пожежної частини Чорнобильської АЕС Леоніда Петровича Телятникова та його товаришів-пожежників, які першими гасили пожежу на станції.

Ковалевская Л. “Чорнобильський щоденник (1986-1987 рр.) – замітки публіциста. Автор аналізує причини аварії та різні аспекти функціонування атомної енергетики в країні.

Ковтун Г. “Я писатиму тобі щодня…” – повість у листах. Повість про особисте життя ліквідатора чорнобильської аварії Володимира Правика.

Медведєв Г. “Чорнобильський зошит” – документальна повість. Повість про мужність, скорботу людей, які опинились в Зоні страшної стихії, про конкретні факти Чорнобильської трагедії.

“Сталкери” – документальна розповідь. Ця книжка написана на основі свідчень постраждалих від катастрофи на ЧАЕС.

Тараканов М. “Особлива зона” – документальна повість. Автор — учасник ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС — проникливо розповідає про нелегкі випробування, які випали на долю солдатів, сержантів, офіцерів.

“Чорнобиль. Дні випробувань: книга свідчень” – вірші, розповіді, уривки з романів та повістей, інтерв’ю. Збірка творів про аварію на ЧАЕС та перспективи розвитку атомної енергетики в Україні.

“Чорнобиль. Три з половиною роки потому”. Книга російських та японських журналістів про розвиток енергетики, про Чорнобильську аварію та заходи з ліквідації її наслідків.

Чешко В. “Глобальні трансформації адаптивної стратегії техногенної цивілізації. Чорнобиль як проблема практичної філософії”. Філософсько-світоглядні аспекти соціально-культурного контексту трансформації адаптивної стратегії сучасної техногенної цивілізації, що були запрограмовані Чорнобильською катастрофою. Більше матеріалу дивиться на сайтах:

Повернення до зони відчуження: https://ukrainer.net/zona-vidchuzhennya/

Історичні фото з Чорнобиля. Перші дні після аварії і мутації: https://www.bbc.com/ukrainian/features-56857842

Сім найкращих фільмів про аварію на ЧАЕС: https://ecoaction.org.ua/shist-naykraschyh-filmiv-pro-avariyu-na chaes.html

Поезія катастрофи. Найзворушливіші вірші про Чорнобиль: https://kontent-ua.com/2016/04/poyeziya-katastrofi nayzvorushlivisha-p/

ТОП-12 пронизливих пісень та кліпів про Чорнобиль: https://lviv1256.com/news/top-12-pronyzlyvyh-pisen-ta-klipiv pro-chornobyl/

Переклад