ІРПІНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ ТА ПРАВА

Книжкова шафа покоління Z

Книги покоління Z: що читає сучасна молодь?

Young Adult – це книги для «молодих дорослих», тобто читачів віком від 12 до 26 років. Цей напрямок літератури поєднує у собі безліч жанрів: фентезі, любовний роман, трилер, саспенс та багато інших. Але головна його особливість — персонажі, які розмовляють з читачем однією мовою і дають приміряти їх роль.

Young Adult – це один із найпопулярніших і затребуваних напрямів сучасної літератури, причому не лише серед підлітків. Ці книги будуються навколо читача, говорять про близькі йому проблеми та переживання, тому викликають відгук і у дорослих людей. Література Young Adult не намагається чогось навчити: вона говорить із читачем як із близьким другом вустами яскравого та зрозумілого персонажа.

Популярність книг Young Adult пояснюється тим, що вони говорять на актуальні теми та допомагають розібратися у собі. Герої шукають своє місце у світі, намагаються зрозуміти себе та оточуючих, прагнуть любові та прийняття — ці теми близькі та зрозумілі кожному віку.

Ми вибрали книги, з яких можна розпочати знайомство Young Adult:

Любовні романи — мелодрами — сімейні саги:

 1. Мойес Дж. До зустрічі з тобою [Текст] : роман / Джоджо Мойєс ; [пер. з англ. Н. Хаєцької]. – Харків : КК “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2016. – 379 с.

Зворушлива історія про кохання наперекір усім перешкодам. Луїзі подобалося працювати в маленькій кав’ярні. Вона розуміла, що не закохана у свого хлопця. Але дівчина й уявити не могла, що зустріч із чоловіком, прикутим до інвалідного візка, змінить її життя… Вілл розумів, що після жахливої аварії він не зможе жити на повну силу і хотів припинити це беззмістовне існування. Він не здогадувався, що за кілька хвилин у його життя увірвуться радість і кохання, ім’я яким – Лу…

 1. Грін Дж. Провина зірок [Текст] : роман / Джон Грін ; пер. з англ. В. Назаренко. — Київ : КМ-БУКС, 2021. — 288 с.

Що цікавого чекає шістнадцятирічну Гейзел Грейс на не надто веселих зібраннях групи підтримки для хворих на рак дітей? Та виявляється, саме там можна зустріти ко-хання свого життя — кумедного і винахідливого Огастаса Вотерса, який, наче справжній джин, здатен виконати твоє найзаповітніше бажання… Сповнений гіркої радості роман Джона Гріна про життя, смерть і справжню любов завоював серця читачів у всьому світі.

 1.  Гурницька Н. Мелодія кави у тональності кардамону [Текст] : історія забороненого кохання : роман / Наталія Гурницька ; [авт. передм. О. Печорна]. – Харків : КК “Клуб сімейного дозвілля”, 2013. – 398 с.

Що це — мінлива пристрасть чи справжні почуття? Для неї — це перше кохання, для нього — мабуть, уже й останнє…

Чи отримають закохані шанс змінити власну долю, залишитись разом і чи взагалі можливо побудувати щастя, балансуючи на краю прірви та порушуючи всі можливі заборони?..

Детективи — бойовики — вестерни — пригодницька проза:

 1. Галбрейт Р. Кувала зозуля [Текст] : роман / Роберт Галбрейт ; пер. з англ. Н. Ференс. – К. : КМ-БУКС, 2020. – 511 с.

Колишній військовий слідчий Корморан Страйк, який в Афганістані втратив ногу, повернувшись додому в Лондон, відкриває детективну агенцію, але заледве зводить кінці з кінцями. Агенція має одного-єдиного клієнта, а кредитори тиснуть зусібіч. Аж тут до нього приходить брат відомої супермоделі з проханням розслідувати загадкову смерть його сестри. Поліція закрила справу як самогубство, але брат відмовляється в це вірити. Страйк поринає у яскравий і розпусний світ шоу-бізнесу, де правлять насолоди, спокуси й облуди. Ви гадаєте, що все знаєте про детективів? Це ви просто не бачили, як веде розслідування Страйк. Цей детектив змусить вас покинути всі свої справи, аж допоки ви не дочитаєте до кінця.

 1. Діккер Ж. Правда про справу Гаррі Квеберта [Текст] : роман / Жоель Діккер. – Львів : Видавництво Старого Лева, 2019. – 704 с.

Книга «Правда про справу Гаррі Квеберта», щойно вийшовши, одразу стала бестселером у Франції і принесла своєму автору, на той час 27-річному Жоелю Діккеру, Гран-прі Французької академії за кращий роман і Гонкурівську премію ліцеїстів. А потім цей роман підкорив і решту світу: його переклали понад 30 мовами.

 1. Андрій Кокотюха “Вигнанець”. Серія книг.

Цикл детективних ретро-романів про пригоди і розслідування київського сищика Платона Чечеля. До циклу війшли книги: «Вигнанець і перевертень», «Вигнанець і шляхетна полонянка», «Вигнанець і грішниця», «Вигнанець і навчена відьма», «Вигнанець і чорна вдова».

Історичний роман — історична новела (оповідання):

 1. Шкляр В. Залишенець. Чорний ворон [Текст] : роман / Василь Шкляр. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2018. – 427 с.

Їх називали бандитами, розбійниками, головорізами й навіть у прокльонах-анафемах забороняли згадувати їхні імена. Щоб убити у пам’яті упокореної маси ту ідею, за яку повстанці жертвували свої молоді життя. Авжеж, вони стріляли, вішали, палили, нищили — але кого? На їхньому бойовому чорному прапорі напис: «Воля України або смерть». Вони не вийшли з лісу навіть тоді, коли навкруги запанувала чужа влада і вже не було надії на визволення. Вони — залишенці — обрали собі смерть.

        2.Шкляр, В. М. Характерник [Текст] : роман / Василь Шкляр. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2020. – 300 с. 

У другій половині ХVІІ століття в Запорозькій Січі сталася неймовірна подія, яку зафіксовано в архівах тодішньої Московії і яку не оминув увагою жоден доскіпливий хроніст козаччини. Та особливого чару ця пригода набуває під пером письменника, що на основі документальних джерел творить яскраву історичну реальність з життя «лицарів списа і шаблі». Кошовий Сірко, кинувши виклик самому цареві, розпочинає велику, вкрай небезпечну гру з Москвою. І треба зробити неможливе, аби в цьому поєдинку зберегти козацьку честь і гідність матері Січі. Хто просуне голову в пащу скаженого звіра?

     3.Лис В. Століття Якова [Текст] : роман / Володимир Лис. – Харків : Клуб сімейного дозвілля, 2017. – 240 с.

У житті старого Якова Меха на короткий час, мов той метелик, з’являється дівча-приблуда. Вона питає, чи любив він колись, — і виринає десь із глибини пам`яті його кохання, і біль втрати, і круговерть війн та режимів, і радощі та горе в родині, і гріхи й каяття…

Фантастика — фентезі — наукова фантастика:

 1. Сапковський Анжей “Відьмак”. Серія книг

Магія Анджея Сапковського — у його вмінні з ліризмом і сарказмом створити уявний світ, кожен з мешканців якого, кожне місце і кожна подія настільки нагадують нам світ реальний, сучасний, що відірватися від книжок неможливо. Саме тому героїчна сага про відьмака посідає четверте місце за накладами у Польщі, нагороджена преміями імені Януша Зайделя, преміями SFinks, а 2010 року Анджей Сапковський отримав почесну нагороду Європейського співтовариства наукової фантастики EuroCon «Ґранд Майстер». До серії увійшли книги: «Останнє бажання», «Меч призначення», “Кров Ельфів», «Час Погорди», «Хрещення вогнем», «Вежа Ластівки», «Володарка Озера», «Сезон гроз».

 

 1. Герберт Френк.”Дюна”. Фантастична сага у 6-ти книгах.

Дія роману відбувається у вигаданому всесвіті Галактичної імперії, якій підвладна безліч екзопланет. Ключову роль в її житті відіграє пустельна планета Арракіс, також звана Дюною, де видобувається унікальна речовина — меланж (або прянощі). В романі описується життя молодого Пола Атріда, сина герцога одного з аристократичних домів, якого прагне знищити імператор і ворожі герцоги. Родина Атрідів отримує у володіння Арракіс, що виявляється пасткою. Однак Полу належить не тільки вижити, а й назавжди змінити імперію та природу Дюни.

 1. Джордж Мартін «Пісня льоду й полум’я» (“Гра престолів”). Серія книг 

Епічна сага «Гра престолів» українською мовою, створена американським письменником Джорджем Р. Р. Мартіном, було розпочато 1991 року. Тоді нікому особливо не відомий фантаст задумав трилогію про мир, що нагадує середньовічну Європу, але з деякою кількістю магії. У міру публікації історія все розросталася – три томи перетворилися на п’ять, потім анонсували ще два (на даний момент вони так і не опубліковані). Джордж Мартін за свою серію «Гру престолів» отримав найважливіші премії – «Локус» та «Хьюго», причому «Локусом» відзначили одразу три його романи. До серії увійшли книги: «Гра престолів», «Битва королів», «Буря мечів», «Бенкет круків», «Танок драконів».  Інші книги з серіі «Гра престолів»: «Вогонь і кров. За триста років до «Гри престолів» (Історія Таргарієнів), «Лицар Сімох Королівств».

Жахи — нуар — хорор — химерна проза — готика — містика — трилер:

 1. Ріггз Ремсон “Дім дивних дітей”. Серія книг

«Дім дивних дітей» – романи американського письменника і сценариста Ренсома Ріггза 2011 року. Книги про подорож у часі, дітей, здатних на чарівні речі, та про жахливих чудовиськ.

Станом на 2022 рік вийшло 6 книжок з цієї серії: «Дім дивних дітей» (2011), «Місто порожніх. Втеча з Дому дивних дітей» (2014), «Бібліотека душ» (2015), «Карта днів» (2018), «Пташині збори» (2020), «Спустошення Диявольського Акра» (2021).

 

 1. Лавкрафт Г. Ф. Повне зібрання прозових творів [Текст] : повісті та оповідання у 3-х кн. / Говард Філіпс Лавкрафт. – Київ : Видавництво Жупанського, [2020] – 2020.

Уже сьогодні Лавкрафт – один із тих письменників, які не потребують особливих рекомендацій, по праву посідаючи місце Патріарха літератури “химерного, потойбічного та жахливого”.  Він зміг створити свій цілковито оригінальний літературний світ міфів і темних пророцтв, забутих богів з далеких погаслих зірок і нічних марень, в яких відкривається похмура прихована правда.

 

 1. Кінг С. Воно [Текст] : роман : [пер. з англ.] / Стівен Кінг ; [пер. з англ.] –  2-ге вид., випр. – Харків : Книжковий клуб “Клуб сімейного дозвілля”, 2015. – 1342 с.

Колись давно семеро підлітків лицем до лиця зіткнулися із невимовним Жахом — і змогли перемогти. Але багато років по тому істота, що не має імені, повертається, щоб помститися… Воно наче випірнуло з нічних кошмарів. Воно живиться страхом і ненавистю. Воно причаїлося всюди… Старі друзі мусять зустрітися з Ним і знову зазирнути у вічі справжньому жаху…

Тревелоги — подорожні нотатки:

 1. Кідрук М. Мексиканські хроніки [Текст] : роман / Макс Кідрук. – Харків : Книжковий Клуб “Клуб Сімейного Дозвілля”, 2016.– 251с.

Роман про мандрівку відомого українського письменника й журналіста Макса Кідрука присвячений його першій подорожі Мексикою від західного до східного узбережжя, яку він здійснив ще аспірантом і яка змінила все його життя. Відлітаючи наодинці до країни своїх дитячих мрій, він навіть не міг передбачити, що тисячі кілометрів, подолані ним, настільки зменшать відстань між незнайомими людьми з різних місць планети, а подорож подарує не тільки море веселих спогадів і яскравих пригод, а й нових друзів.

 

 1. Гілберт Е. Їсти,молитися,кохати [Текст] : роман / Е. Гілберт ; пер.с англ.Я.Винницької. – Л. : [б. и.], 2019. – 416 с.

«Їсти, молитися, кохати» – надзвичайно щира розповідь жінки про духовне переродження і позитивні зміни у житті. Автор книги на власному прикладі довела, що навіть після найбільших криз можна не лише відновитися, а й відкрити в собі нові грані, можливості та рівні переживань. Героїня її роману – письменниця Ліз – розчарована у сімейному житті та зневірена в особистому щасті. Жінка втрачає головне: сенс та смак до життя. Аби набратися сил та повернутися до життя, Ліз вирішує подорожувати. На її шляху три країни: Італія, Індонезія та Індія. Там вона вчиться їсти зі смаком, молитися з відкритим серцем та кохати, наче вперше.

 

 1. Кідрук М. Подорож на Пуп Землі [Текст] : роман / М. Кідрук. – Х. : Клуб Сімейного Дозвілля, 2016. – 368 с.

Чи не кожний хлопчик у дитинстві мріяв стати мандрівником… Але щоб здійснити цю мрію в дорослому житті, треба багато рішучості й трохи авантюризму. Двоє друзів вирушають у мандрівку країною давніх інків, долаючи справжні небезпеки і втрапляючи у веселі пригоди, щоб дістатися до острова Пасхи – маленького шматка суходолу посеред Тихого океану, Пупа Землі, який упродовж тисячоліть охороняють кам’яні велетні моаї і який дуже нагадує людство в мініатюрі…

Тренд читання в Україні популяризується з кожним новим днем. На книжковому ринку з’являється все більше новинок: текстів українських письменників та якісних перекладів книг світової літератури. До того ж видавництва настільки зосереджено працюють над візуальним оформленням примірників, що подекуди пройти повз якусь книгу й не купити її – справді неможливо.