ІРПІНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ ТА ПРАВА

Любов`ю квітнуть вишиванки

18 травня українці відзначають День вишиванки, присвячений нашому національному одягу. 

Вшиванка – гордість українського народу, традиції якої передаються з покоління в покоління. Цей національний символ має тисячолітню історію та унікальні візерунки в різних регіонах.Історія української вишиванки

Українській вишиванці налічується кілька тисяч років. Вишитий одяг і поширені у вишивці елементи зображені на вазах скіфського періоду (4 століття до н.е.). Також під час розкопок могил сарматів (1 століття до н.е.) були знайдені вишиті золотом сорочки. Це говорить про те, що вишиванки були для них важливою річчю, адже в могили кладуть все найцінніше.

Знахідки часів 9 століття н.е. показують, що вишивка була поширена серед наших предків не тільки в сорочках. Візерунки, схожі на вишиванку, знайдені на кам’яних скульптурах, поясах, налобних пов’язках і в предметах інтер’єру.

Цінувалися вишиванки в період Київської Русі. Вишита сорочка вважалася дуже рідкісною і дорогою, а самим ремеслом володіло небагато майстринь. Існували спеціальні школи вишивальниць, де жінок вчили цій справі. Першу з таких шкіл заснувала сестра Володимира Мономаха Ганка.

Також вишиванню вчили в Києво-Печерській Лаврі, настоятелькою якої в 17 столітті була Марія Магдалина Мазепа, мати гетьмана Івана Мазепи. Вона навчала інших черниць вишивати, в томі числі золотом та сріблом. При монастирі виконували рідкісні замовлення на вишивку для знатних осіб. Вишитий одяг показували відвідувачам лаври.

З часів Гетьманщини вишиванки стали більш доступними і їх могли дозволити собі прості люди. Кожна українка вміла вишивати і передавала ці знання своїм дочкам. Дівчата вишивали сукні та рушники на своє майбутнє весілля. Також більш популярними стали чоловічі вишиванки.

Візерунок вишиванки по регіонах

У кожному регіоні України є свої традиційні візерунки вишиванки. У цього мистецтва існує сотні різних швів і десятки технік.

В Харківській області були популярні вишиванки з червоними і чорними візерунками, зроблені грубими нитками. На харківських вишиванках можна побачити особливий мотив – “дерево життя”.

Херсонські вишиванки прославилися тваринними орнаментами. На них часто зображували півнів, зозуль, коней, оленів. Також на них часто вишивали візерунки у формі дерева, як у харківських вишиванках.

У Полтавській області вишивали гладдю, а нитки для вишивки брали білі або світлих кольорів. Полтавська вишивка вважається однією з найдавніших. У ній прийнято прикрашати рукава сорочки складним і дрібним візерунком, а в орнаменті використовувати геометричні фігури.

У Сумській області була поширена вишивка полтавського типу, а також рослинно-геометричні візерунки дрібним хрестиком. Вишиванки Вінницької області виділяються великою різноманітністю технік і елементів шиття.

Вишиванки Чернігівської області поєднують кілька видів швів і виділяються складною технікою. Вишивальниці Чернігівщини використовували дуже дрібні стібки, схожі на бісерні, і брали дуже тонкі нитки, що вимагало великої майстерності.

У Донецькій і Луганській областях майстрині прикрашали вишиванки візерунками квітів і рослин, а також птахів. Щоб вишивка була об’ємною, використовували нитки різних текстур.

 

Для вишиванки Волинської області характерні геометричні візерунки, які симетрично повторюються. А в житомирських вишиванках окрім геометричних орнаментів часто зустрічаються вишиті квіти, рослини і листочки.

Дуже яскравою, строкатою і різнобарвною здається закарпатська вишивка, на якій можна побачити будь-які кольори. У ній було прийнято пишно прикрашати рукава. Львівська вишиванка навпаки була дуже легкою і витонченою, схожою на тонке мереживо.

Запорізькі вишиванки відомі майстерно вишитими чоловічими сорочками. Використовували в основному геометричні візерунки, такі як ромби і кола (символ сонця). Такі сорочки називали чумацькими.

У вишиванках Київської області часто зображували рослинний орнамент – хміль, грона винограду, маки тощо. Ними прикрашали рукава, а манжети вишивали дрібним геометричним візерунком. Часто використовували сині нитки.

Кримські вишиванки відрізняються різноманітністю візерунка і великим символізмом. Кожен малюнок мав сакральне значення. Наприклад вигнута гілка “егрі дав” означала розвиток і мінливість, дерево – чоловічий початок, гвоздики – символ літніх людей.

Переклад