ІРПІНСЬКИЙ ФАХОВИЙ КОЛЕДЖ ЕКОНОМІКИ ТА ПРАВА

Світ українського слова

“Світ українського слова”

9 листопада українці у всьому світі відзначають надзвичайно важливе свято – День української писемності та мови.

Це свято було встановлено Указом президента України від 6-го листопаду 1997-го № 1241/97 і відзначається щороку на честь українського літописця Нестора – послідовника творців слов’янської писемності Кирила та Мефодія. Дослідники вважають, що саме з преподобного Нестора-літописця і починається писемна українська мова.

Рідна мова – це мова, що першою засвоюється дитиною і залишається рідною та зрозумілою на все життя. Рідною прийнято вважати мову нації, мову предків, їх духовне надбання, також рідною мовою називають мову її народу.

Українською мовою у світі послуговуються приблизно від 40 до 45 млн осіб; вона є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу. 9 листопада, у День української писемності та мови, в Україні було проведено традиційний Радіодиктант національної єдності 2022. Студенти коледжу та працівники навчального закладу також приєдналися до написання всеукраїнського диктанту. Також на абонементі навчальної літератури  (кім. 372) була підготовлена книжкова виставка «Світ українського слова”

 

 

Декілька цікавих фактів про українську мову:

– сучасна українська мова має близько 256 тисяч слів;

– у українській мові багато синонімів. Наприклад, слово “горизонт” має 12 синонімів: обрій, небозвід, небосхил, крайнебо, круговид, кругозір, кругогляд, виднокруг, видноколо, виднокрай, небокрай, овид;

– найстарішою українською піснею, запис якої зберігся до наших днів, вважається пісня «Дунаю, Дунаю, чому смутен течеш?»;

– найбільшу кількість разів перекладений літературний твір – «Заповіт»

З 2000 року існує надзвичайно цікава традиція всеукраїнського масштабу – «радіодиктант». Об 11:30 9 листопада в прямому ефірі «Українського радіо» транслюють «Диктант національної єдності», який може написати будь-який бажаючий. Зачитує текст доцент Київського університету імені Бориса Грінченка, автор підручників і посібників з української мови Олександр Авраменко. Він склав оригінальний текст диктанту, який ніхто, до моменту його зачитування в ефірі «Українського радіо», не бачив.

Не обійшлось і без змагань: у цей день щорічно стартує конкурс Петра Яцика, в якому за першість змагаються знавці української мови з усього світу, а кількість учасників вимірюється у мільйонах.

Друзі, говорімо українською, думайте українською, вчіть українську та шануйте її!

 

Переклад